Tání v Tibetu - film

Také v letošním roce se břeclavská knihovna připojila k festivalu ProTibet, jenž pořádá ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Most Ostrava, která se dlouhodobě zaměřuje na podporu vzdělanosti a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, tibetských seniorů, buddhistických mnichů a nomádů.

Ve středu 21. března od 18 hodin budete moci v malém sále zhlédnout kanadský středometrážní dokumentární film Tání v Tibetu z roku 2009, který nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Následovat bude ještě půlhodinový dokument Nechat strach za sebou z roku 2008, který byl natočený tajně tibetskými filmaři, kteří se pokusili zachytit atmosféru Tibetu pod nadvládou Číny. Vyzbrojeni videokamerou za 300 dolarů a zcela bez zkušeností vyrazili amatérští filmaři na motocyklu do odlehlých oblastí Tibetu s cílem vést rozhovory s obyčejnými Tibeťany o následujících třech tématech: nadvláda Číny v Tibetu, olympijské hry v Pekingu a Jeho Svatost dalajlama.

Vstupné dobrovolné, výtěžek letošního festivalu je určen na podporu vzdělání tibetských dětí ve vesničce v Mussoorie v severní Indii.