Světové příběhy v srdci Moravy
Projekt Světové příběhy v srdci Moravy vznikl z iniciativy Městské knihovny Břeclav a dalších dvou knihoven Jihomoravského kraje: Městské knihovny Znojmo a Městské knihovny Mikulov.
Jeho cílem bylo zapojit středoškolské studenty do tvůrčího procesu, ve kterém se propojí literatura s vizuálním uměním, geniem loci a problematikou životního prostředí. Za Břeclav se projektu zúčastnili žáci čtvrtých ročníků (4. A a 4. B) Obchodní akademie Břeclav.
Nám knihovníkům pak náležel úkol zatraktivnit a oživit literární příběhy tak, abychom je studentům umožnili prožít na vlastní kůži. Zaměřili jsme se tak nejen na samotnou četbu literárních děl, ale i na širší kontext jejich vzniku a dobového dění vůbec.
V průběhu školního roku 2023/2024 docházelo k pravidelnému setkávání studentů v břeclavské knihovně, kde jsme interaktivní formou rozebírali vybrané knihy z doporučené maturitní četby.
Na jaře 2024 jsme společně zúžili výběr na dvě knihy, ze kterých studenti ztvárnili a následně nafotili stěžejní scény z knih v dobových kostýmech. Konkrétně se jednalo o drama Maryša od Aloise a Viléma Mrštíkových a Farmu zvířat od Georga Orwella.
Velkoformátové fotografie, které si právě prohlížíte, jsou cílovým výstupem našeho společného snažení. Posuďte sami, jak se nám to všechno povedlo.
Focení proběhlo za laskavé podpory Zlaty Maděřičové v jejím penzionu U Víchernice v Moravské Nové Vsi a na soukromém statku v Poštorné.
Projekt má dva zdroje financování: prostředky z grantového programu Ministerstva kultury ČR Knihovny 21. století, ze kterého jsme získali 15 000 Kč, zbylé náklady uhradila v rámci spoluúčasti Městská knihovna Břeclav.
Kdo za tím vším stojí? Za břeclavskou knihovnu je to bývalý ředitel Mgr. Marek Uhlíř a knihovnice Mgr. Radana Denemarková. Za zapojenou školu projekt schválil a podpořil ředitel Střední školy Edvarda Beneše Břeclav Mgr. Jiří Uher a zástupkyně ředitele pro obor Obchodní akademie Ing. Nataša Prášková. Do zdárného konce jej dotáhly učitelky Mgr. Danuše Boltnarová a Bc. Alexandra Vilímková.
Všem, kteří se na projektu podíleli, děkujeme.
Pro připomenutí atmosféry přikládáme několik zákulisních fotografií.
Výsledné fotografie můžete vidět na plotě Střední průmyslové školy E. Beneše.